قیر 70-60 فله فوب سنگاپور (دلار):503
نفت کوره سنگین خلیج فارس (دلار):347,93
پیش بینی قیمت وکیوم باتوم دوره آتی (تومان):7,130,000
قیمت پایه وکیوم باتوم دوره جاری (تومان):6,853,800
تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۳
جالب است ۰
رهبر معظم انقلاب اسلامی ساخت پتروپالایشگاه‌ها، تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی را از اولویت‌ها برشمردند و خاطرنشان کردند: نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانی عظیم موجود در کشور هرز برود.
ساخت پتروپالایشگاه‌ها و جلوگیری از خام‌فروشی از اولویت‌های كشور است
به گزارش بازار قیر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه (هشتم شهریورماه) در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت، بررسی و بیان عملکرد دولت و یاد و زنده نگه داشتن حوادث مهم انقلاب و ۴۳ سال اخیر را دو رویکرد اساسی هفته دولت برشمردند و با تشریح توفیق‌های یکساله دولت، در بیان توصیه‌های مهم از جمله درباره اولویت مسئله اقتصاد افزودند: مردم در همه حوادث و رویدادها قهرمان اصلی سرگذشت انقلاب بوده‌اند و این واقعیت مایه درس و عبرت است و به همه مسئولان نشان می‌دهد که با این ملت باید چگونه رفتار کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شهیدان رجایی و باهنر را دو مدیر تراز انقلاب اسلامی خواندند و با اشاره به اینکه شهادت، پاداش شایسته پروردگار به این دو عزیز بود، گفتند: غفلت و فراموشی حوادث بزرگ، آفت مهمی است که باید همه از آن پرهیز کنیم.
رهبر انقلاب برانگیختگی عمومی ملت در دوران انقلاب، حیرت استکبار در مقابل عظمت انقلاب، دشمنی‌های بی‌وقفه زورگویان جهانی، بی دفاع بودن کشور و پایتخت در مقابل حملات هوایی صدام، جولان دادن تروریست‌ها در سراسر کشور و ناامنی سال‌های اول انقلاب، عملکرد دولت‌ها و مجالس مختلف پس از انقلاب، حضور تعیین‌کننده ملت در حماسه دفاع مقدس و دیگر جبهه‌های مقابله با دشمنان و حضور بی‌دریغ و تحسین‌برانگیز مردم در راهپیمایی‌ها و مراسم مختلف را از جمله مسائلی خواندند که یاد آنها باید دائم در ذهن جامعه زنده باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه با یادآوری حضور به‌یاد ماندنی ملت در تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی افزودند: مسائل مشابه از جمله حضور پر معنا و گسترده مردم در تشییع پیکر آیت‌الله ناصری در اصفهان و مشارکت عجیب مردم در میهمانی غدیر نشان‌دهنده جهت‌گیری‌های عمومی ملت و راه صحیحی است که باید ادامه یابد.
رهبر انقلاب، بررسی و پرداختن به فعالیت‌های دولت را دومین کارکرد هفته دولت برشمردند و با اشاره به برخی توفیق‌های دولت، ‌توصیه‌هایی خطاب به رئیس‌جمهوری و اعضای دولت بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زنده کردن امید و اعتماد مردم را مهم‌ترین توفیق دولت دانستند و افزودند: مردم می‌بینند که دولت در وسط میدان و مشغول کار و تلاش برای حل مشکلات و خدمت‌رسانی به آنهاست و این واقعیت، امید و اعتماد عمومی را تا حد زیادی احیا کرده است، البته این تلاش‌ها در برخی زمینه‌ها به نتیجه رسیده و در بعضی زمینه‌ها نیز هنوز به نتایج لازم نرسیده است.
ایشان سفرهای استانی دولت را موضوعی درخشان و مهم خواندند و افزودند: ۳۱ سفر در سال اول دولت به سراسر کشور از جمله نقاط محروم و دور افتاده، نظارت میدانی بر کارها و همدلی عمیق با مردم از دیگر توفیق‌های دولت بوده است.
سرعت عمل و حضور در محل حوادث طبیعی و پیش‌بینی‌نشده به نشانه همدردی دولت با مردم، زدوده شدن رقابت‌های منفی و مناقشه‌برانگیز در روابط بین قوا که موجب آشفته کردن ذهن مردم می‌شد، تأکید بر مراقبت جدی سه قوه در استمرار این تلاش آرامش‌بخش و جوانگرایی از دیگر توفیق‌های دولت بود که رهبر انقلاب به آنها پرداختند.
ایشان گفتند: البته مدیران و مسئولان جوان هم در مواردی اشتباه و خطا می‌کنند، اما در مجموع دمیده شدن روح جوانی در دولت و مجلس و پرورش مدیران قوی، ارزش صبوری در مقابل این خطاها و رفع تدریجی آنها را دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خارج کردن جامعه از چشم انتظاری برای تصمیم‌گیری و اقدام دیگران، پرهیز از شرطی کردن کشور و اهمیت دادن به ظرفیت‌های داخلی را از دیگر موفقیت‌های قوه مجریه خواندند.
ایشان دولت سیزدهم را مسئولیت‌پذیر دانستند و گفتند: در یکسال اخیر شنیده نشد که دولت فرافکنی و بهانه‌تراشی کند و بگوید اختیار نداریم و یا نمی‌گذارند.
رویکردهای خوب در زمینه سیاست خارجی و فرهنگ و برجسته کردن شعارهای انقلاب از جمله عدالت‌طلبی، حمایت از مستضعفان، پرهیز از اشرافی‌گری و استکبار ستیزی از دیگر نقاط برجسته دولت بود که رهبر انقلاب بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دولت این سررشته و سبک کاری را برای دستیابی به توفیق‌های بیشتر ادامه دهد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه توصیه‌هایی را خطاب به دولت بیان کردند.
اولین توصیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شکر نعمت توفیق خدمت به مردم بود که در این خصوص گفتند: شکر این نعمت در درجه اول با تقویت ارتباط با خدا و دعا و توسل و تضرع و انس با قرآن است و در درجه بعد با ادامه تلاش جهادی برای خدمت به مردم.
داشتن نیت الهی و مخلصانه و پرهیز از کارهای نمایشی دومین توصیه رهبر انقلاب بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: اطلاع‌رسانی اقدام‌هایی که انجام می‌شود، منافاتی با اخلاص ندارد، زیرا موجب افزایش امید مردم می‌شود.
ایشان در توصیه سوم گفتند: به میان مردم رفتن را ادامه دهید و اسیر برخی جوسازی‌ها نشوید و البته در مواجهه با مردم صبر و تحمل به خرج دهید.
رهبر انقلاب، حضور بی‌واسطه و مکرر رئیس‌جمهوری و دیگر مسئولان دولت در میان مردم را دارای برکات و تأثیرات فراوان دانستند و افزودند: البته دولت مردمی فقط به‌معنای به میان مردم رفتن نیست، باید با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات مختلف، زمینه جلب مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی و سیاسی فراهم شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه چهارم بر لزوم عمل به وعده‌ها و پرهیز از بیان وعده‌های غیرقابل تحقق که زمینه‌ساز خدشه‌دار شدن اعتماد مردم می‌شود، تأکید کردند و به‌عنوان توصیه پنجم، با اشاره به موضوع طراحی نقشه جامع حرکت دولت، افزودند: مراقب باشید کارهای روزمره شما را غرق نکند و برای اینکه دچار این آفت نشوید با یک طرح کلان و نقشه جامع و قابل توضیح برای مردم، حرکت کنید.
ایشان لزوم رعایت اولویت‌ها را به‌عنوان توصیه ششم مطرح کردند و گفتند: توان و امکانات دولت محدود است، بنابراین باید ابتدا سرفصل‌های اساسی مشخص شوند و سپس سرفصل‌ها و زیرمجموعه‌های آنها اولویت‌بندی شوند.
رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی، ‌اولویت اصلی همچنان مسئله اقتصاد است، خاطرنشان کردند: البته این به‌معنای نادیده گرفتن سرفصل‌های دیگر همچون علم، امنیت، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ نیست، اما اولویت باید اقتصاد باشد همراه با پیوست فرهنگی.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص موضوع اقتصاد چند نکته را بیان کردند.
لزوم انسجام مدیران اقتصادی و داشتن نظر واحد در مسائل گوناگون اقتصادی، مشخص کردن اولویت‌ها و تمرکز بر شاخص‌های اصلی و پیگیری روزانه آنها از جانب رئیس‌جمهوری و دیگر مسئولان نکاتی بود که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در بیان شاخص‌های اصلی اقتصاد گفتند: اندازه تورم، رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، رشد اشتغال، رشد درآمد سرانه و کاهش فاصله طبقاتی شاخص‌هایی هستند که باید به‌صورت دقیق و مستمر مورد توجه قرار گیرند.
رهبر انقلاب در توصیه بعدی، عمده‌ترین سرفصل در پیشرفت اقتصاد کشور را مسئله تولید خواندند و تأکید کردند: قاطعانه با هر عاملی که تولید را تضعیف می‌کند، مقابله کنید.
ایشان در بخش تولید کشاوزی، با اشاره به بحران غذا به‌دنبال وقوع جنگ اوکراین، مسئله امنیت غذایی را بسیار مهم دانستند و با یادآوری توصیه‌های مستمر قبلی مبنی بر لزوم خودکفایی در اقلام اساسی مانند گندم، افزودند: مسئله امنیت غذایی یک مسئله درجه یک است که نباید از آن غفلت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص تولید صنعتی، با اشاره به مشکل کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تأمین این سرمایه را وظیفه بانک‌ها خواندند و گفتند: بانک مرکزی سخت‌گیری‌های بجا و به‌موقعی را در خصوص کنترل ترازنامه بانک‌ها آغاز کرده است، اما باید مراقبت شود که این کنترل‌ها بر روی فعالیت‌های غیر مولد بانک‌ها همچون خرید زمین و سکه یا فعالیت‌های بنگاهداری آنها اعمال شود و تسهیلات لازم برای واحدهای تولیدی آسیب نبیند.
رهبر انقلاب در برشمردن اولویت‌های اقتصادی، مسئله مسکن را مورد توجه قرار دادند و گفتند: در قضیه مسکن عقب‌ماندگی زیادی وجود دارد که موجب افزایش سرسام‌آور قیمت و اجاره‌بها و رنج و زحمت مردم شده است.
ساخت پتروپالایشگاه‌ها، تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی، تکمیل مسیرهای حیاتی شمال- جنوب و شرق به غرب برای افزایش ظرفیت حمل‌ونقل بین‌المللی و همچنین مسیرهای ارتباطی و حمل‌ونقل داخلی و توسعه استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دریا اولویت‌های دیگری بود که رهبر انقلاب بر آنها تأکید و خاطرنشان کردند: نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانی عظیم موجود در کشور هرز برود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان با تأکید بر پرهیز از نیمه‌کاره رها کردن کارها و ضرورت پیش گرفتن صبر و استقامت و افزایش کار جهادی برای حل مشکلات متراکم و بجا مانده، گفتند: اگر به این توصیه‌ها عمل شود، ثابت خواهد شد که دولت سیزدهم دولتی کاملاً کارآمد، فعال و برطرف کننده مشکلات زندگی مردم است که نتیجه آن رضای پروردگار و مردم خواهد بود.
ایشان همچنین با قدردانی از گزارش رئیس‌جمهوری و چند تن دیگر از اعضای دولت گفتند: باید با فعالیت بیشتر بخش رسانه‌ای دولت و اطلاع‌رسانی هنرمندانه و باورپذیر، این دستاوردها را برای مردم بیان کرد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس‌جمهوری و چهار تن از اعضای دولت به بیان گزارش‌هایی از رویکردها و اقدام‌های اولین سال دولت سیزدهم پرداختند.
http://bazareghir.ir/vdccaoqs82bqo.la2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما